Sezaryen Doğum İstanbul

  Sezaryen doğum İstanbul, genellikle normal doğumun riskli olabileceği durumlarda tercih edilen ve bebeğin, anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi yollardan dünyaya gelmesini sağlayan, özel bir uygulamadır. Doğal doğum yazımızda da bahsetmiş olduğumuz gibi kadın bedeni, doğumun tamamen doğal yollardan meydana gelmesini sağlayan bazı bedensel mekanizmalara sahiptir. Ancak bazı kişilerde bu biyolojik mekanizmalar gerektiği gibi çalışmayabilir veya çeşitli sağlık sorunları doğal doğumu (normal doğumu) riskli kılabilir. Bu durumda da bebeğin dünyaya gelebilmesi için farklı doğum yöntemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

  Bu doğum yöntemleri arasında da tartışmasız en güvenli ve sağlıklı olanı sezaryen doğumdur. Sezaryen doğum, tarih boyunca bebeğin veya annenin kaybedilmesiyle sonuçlanabilecek onlarca doğumun, sağlıklı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamıştır. Bu yüzden tıp dünyasındaki yeri oldukça önemlidir. Bununla birlikte sezaryen doğum yalnızca normal doğumun riskli kabul edildiği durumlarda yapılmaz. Buna ek olarak, anne adayı, talep dahilinde de sezaryen doğum İstanbul yaptırabilir. Yazımızın devamında ‘’Sezaryen doğumun avantajları nelerdir?’’, ‘’Sezaryen doğum ne kadar sürer?’’, ‘’Sezaryen doğum İstanbul nasıl yapılır?’’ ve ‘’Sezaryen doğum ağrılı mıdır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul sezaryen doğum ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Alicik ile iletişime geçebilirsiniz.

  Sezaryen Doğum Nedir?

  Sezaryen doğum, doğumun karın bölgesine atılan cerrahi kesiler ve anestezi uygulaması yardımıyla gerçekleştirilmesidir. Bu uygulama isteğe bağlı olarak veya zorunluluktan gerçekleştirilebilmektedir. Sezaryen doğum uygulaması sırasında ağrı hissedilmez ve bu uygulama genel olarak normal doğuma (doğal doğuma) kıyasla çok daha kısa bir sürede tamamlanır.

  Sezaryen Doğum Neden Yapılır?

  Sezaryen doğum, normal doğum yapması güvenli olmayan kişilerin, bebeklerini dünyaya sağlıklı bir şekilde getirebilmesi için yapılır. Şu gibi durumlarda sezaryen doğum yapılması gerekebilir:

  • Normal doğum başladıktan sonra rahim ağzının doğumun gerçekleşmesini sağlayacak ölçüde genişleyememesi.
  • Bebeğin kordona dolanması.
  • Plasentayı ilgilendiren hastalıklar.
  • Anne adayında, doğum sırasında bebeğe bulaşabilecek bir hastalık bulunması.
  • Bebeğin stres altında olması.
  • Bebeğin kafasının büyük olması.
  • Bebeğin iri olması.
  • Annede çeşitli enfeksiyon hastalıkları veya kalp hastalığı bulunması.
  • Normal doğum sürecinin fazla uzaması.
  • Çoğul doğum.

  Sezaryen doğum bu gibi durumlarda yapılabilir.

  Sezaryen Doğum Kimlere Yapılır?

  Sezaryen doğum, normal doğum yapması güvenli olmayan anne adaylarına uygulanır. Bununla birlikte herhangi bir sağlık sorunu olmasa da anne adayı sezaryen doğum ile bebeğini dünyaya getirmeyi talep edebilir.

  Sezaryen Doğum Zararlı Mı?

  Sezaryen doğum zararlı veya tehlikeli değildir. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi sezaryen doğum, tıp bilimi ve insanlık için son derece önemli bir operasyondur. Bu operasyon gerçekten de gerekli olduğu takdirde hem annenin hem de bebeğin hayatını kurtarabilmektedir. Bu yüzden doktorunuz sezaryen doğum yapmanızı öneriyorsa doktorun önerisine uymakta fayda vardır.

  Sezaryen Doğum Ağrılı Mı?

  Sezaryen doğumun, zorunluluk haricinde de yaygın bir şekilde tercih edilmesinin en önemli nedeni, sezaryen doğumun ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Doğum başlamadan önce doktor, anestezi uzmanı ile birlikte anne adayına anestezi işlemi yapar. Böylece anne adayı doğum sırasında herhangi bir ağrı hissi duymaz.

  Sezaryen Doğum İstanbul Ne Kadar Sürer?

  Sezaryen doğum, normal doğum ile kıyaslandığında son derece hızlı sonuçlanan bir uygulamadır. Sezaryen doğum sırasında yapılan tüm işlemler genellikle 1 saatten kısa bir sürede tamamlanır.

  Sezaryen Doğum İstanbul Nasıl Yapılır?

  Sezaryen doğum sırasında ilk olarak anne adayına anestezi işlemi yapılır. Anestezi işleminin türü genel anestezi, epidural anestezi veya spinal anestezi olabilir. Her iki anestezi türü de anne adayının cerrahi işlemleri hissetmesini ve ağrı duymasını engeller. Anestezi işlemi tamamlandıktan sonra hedef bölge özel solüsyonlar ile temizlenir. Bölgeye özel bir cerrahi kesi uygulanır. Ardından ise karın kasları ve rahim dokusu açılarak plasentaya ulaşılır. Bebeğin doğumu gerçekleştirilir. Bebeğin ilk kontrolleri yapılırken annenin karın bölgesine atılan kesiler, özel estetik dikiş uygulamaları ile kapatılır. Böylece sezaryen doğum uygulaması başarı ile tamamlanmış olur.

  Sezaryen Doğum Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Sezaryen doğum yapan bireyler genellikle 2 ila 3 gün boyunca hastanede misafir edilirler. Bu süreçte hem bebeğin hem de annenin sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılır. Annenin bilinci açıksa elbette bebeğini görebilir, kucağına alabilir. Taburcu olan bireyler hızlı bir iyileşme sürecine girerler. Çoğu zaman da 7 ila 14 gün içerisinde doktorlarının da önerisiyle kademeli olarak günlük yaşamlarına dönerler.

  İstanbul Sezaryen Doğum Fiyatları 2024

  İstanbul sezaryen doğum fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Alicik ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button