Menopoz Tedavisi İstanbul

  Menopoz tedavisi İstanbul, menopoza girilmesi ile birlikte vücutta meydana gelen değişimleri incelemek, bu değişimlere bağlı ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını önlemek ve gerektiğinde kişiye özel uygulamalar gerçekleştirmek için yapılan tedavidir. Yumurtalıklar, dişi üreme sisteminin en önemli organlarındandır. Kız çocukları yumurtalıklarında, sayısı milyonları bulan bir yumurta rezervi ile dünyaya gelirler. Bu rezerv ergenliğe girinceye kadar birtakım nedenlerden hızla azalır. Ergenliğe girdikten sonra ise adet döngüsü kapsamında bu yumurta hücrelerinin bir kısmı olgunlaşır ve gebelik söz konusu olmadığında da olgunlaşmış olan yumurta, belli sayıdaki olgunlaşmamış yumurta ile birlikte kaybedilir.

  Bu da yumurtalık rezervlerinin zaman içerisinde azalmasına neden olur. Öyle ki kadınlar, belli bir yaştan sonra yumurtalık rezervlerinin tamamını kaybederler ve menopoz olarak isimlendirilen döneme girerler. Bu dönemde bedenlerinde pek çok değişim meydan gelir. Özellikle de hormon dengelerinde önemli değişimler yaşanır. Menopoz tedavisi, bu dönemin güvenli ve sağlıklı bir şekilde geçirilmesi için gerçekleştirilen özel uygulamalar ve tedaviler barındırır. Yazımızın devamında ‘’Menopoz tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Menopoz tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Hormon replasmanı nedir?’’ ve ‘’Menopoza kaç yaşında girilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul menopoz tedavisi ve hormon replasmanı tedavisi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Alicik ile iletişime geçebilirsiniz.

  Menopoz Nedir?

  Menopoz, yumurtalıkların doğurganlık işlevlerini yitirmesi ile birlikte kadınların girdiği dönemdir. Yumurtalık rezervlerinin tükenmesi ile birlikte bireyler menopoza girerler. Buna bağlı olarak da bedenlerinde birtakım hormonal değişimler meydana gelir. Bu hormonal değişimler, bazı kişilerde çeşitli sağlık sorunlarının ve hastalıkların meydana gelme riskini önemli ölçüde arttırabilir. Menopoz tedavisi bu risklerin azaltılması, menopoza bağlı ortaya çıkan şikayetlerin giderilmesi ve bireyin yaşam kalitesinin arttırılabilmesi için yapılır.

  Erken Menopoz Nedir?

  Adet döngüsünün 40 yaşından önce kalıcı olarak sonlanması erken menopoz olarak bilinmektedir. Erken menopoz görece yaygın bir sağlık sorunudur. Öyle ki ülkemizdeki her yüz kadından üçü erken menopoza girmektedir. Erken menopoz kemik erimesi ve birtakım kardiyovasküler hastalıkların ortaya çıkma riskini arttırabilmektedir.

  Menopoz Neden Olur?

  Menopoz çoğu zaman doğal nedenlerden meydana gelir. Kadınlar da erkekler de belli bir yaştan sonra üreme fonksiyonlarını kaybederler. Kadınlarda bu durum, yumurtalık rezervlerinin tükenmesi ile meydana gelir. Ancak bazı kişiler çeşitli etmenlerden genel nüfusa kıyasla daha erken menopoza girebilirler. Bu etmenler arasında şunlar yer alır:

  • Genetik faktörler veya ailevi yatkınlık.
  • Sigara kullanımı.
  • D vitamini ve kalsiyum eksikliği.
  • Aşırı stres.
  • Kimyasal maruziyeti.
  • İdeal kilo aralığının dışında olmak.

  Erken menopoz nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Menopoz Belirtileri Nelerdir?

  Menopoz belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Adet kanamalarının süresi ve miktarı ile ilgili problemler.
  • Adet düzensizliği.
  • Kaygı ve depresyon.
  • Sinirlilik hali.
  • Sıcak basması.
  • Cinsel isteksizlik.
  • Bitkinlik.
  • Anormal vajinal kanamalar.
  • Vajinal kuruluk.

  Menopoz belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Menopoza bağlı deneyimlenen belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Menopoza Kaç Yaşında Girilir?

  Menopoza girme yaşını etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörler arasında coğrafya da yer almaktadır. Mesela dünya genelinde menopoza girme yaşı 45 ila 55 arasında değişiklik göstermektedir. Türkiye de ise bu yaş aralığı 46 ila 48’dir. 40 yaşından önce girilen menopoz, erken menopoz olarak isimlendirilmektedir.

  Menopoz Tehlikeli Bir Dönem Mi?

  Menopoz, tehlikeli olabilen bir dönemdir. Çünkü bu dönemde hormon değişimleri nedeniyle bireyin bedeninde birtakım sağlık sorunları görülebilir. Mesela kalp ve damar hastalıklarının gelişim riski artabilir ve kemik erimesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden menopoz dönemine giren kadınlara, belli aralıklarla bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri önerilir.

  Menopoz Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Menopoz tedavisi kapsamında gerçekleştirilen hormon replasmanı tedavisi, hastanın şikayetleri devam ettiği sürece sürdürülür. Bununla birlikte tedavi genellikle 1 ila 2 yıl kadar sürer. Çoğu bireyde ise bahsi geçen süreden daha önce sonlanır.

  Menopoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Menopoz tedavisi sırasında gerçekleştirilecek olan işlemler, tamamen bireyin sahip olduğu şikayetlere ve bireyin taleplerine göre belirlenir. Eğer hormon dengesizliğine bağlı şikayetler söz konusu ise bu durumda hastaya hormon içerikli ilaçlar reçete edilir. Böylece menopoza bağlı aniden düşen hormon seviyeleri ideal oranlarda tutulur. Bazı bireyler menopoza bağlı deneyimlenen cinsel işlev bozukluğu sorunları için Lazerle Vajina Daraltma ve O Noktası Gençleştirme gibi uygulamaları da tercih etmektedir.

  İstanbul Menopoz Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul menopoz tedavisi fiyatları ve hormon replasmanı tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Alicik ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button