İdrar Kaçırma Tedavisi İstanbul

  İdrar kaçırma tedavisi İstanbul, pelvik dokulardaki yıpranma, sinir sistemi sorunları veya idrar kesesi ile ilgili hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilen idrar kaçırma sorununu tedavi etmek, bireyin bu soruna bağlı yaşadığı sorunları gidermek için yapılan uygulamadır. Direkt olarak tükettiğimiz veya besinlerin içerisinde yer alan sıvılar, sindirim sisteminin belli bir kısmında emilir ve kana karışırlar. Daha sonra ise dolaşım yolu ile hücrelere iletilirler. Hücreler bu maddeleri kullandıktan sonra birtakım atık maddeler üretirler. Bu atık maddeler yine kan dolaşımı yardımı ile hücrelerden toplanır. Daha sonra ise atık maddeler bakımından zengin olan kan, temizlenmek ve süzülmek için çeşitli organlara ulaşır. Bu organların arasında böbrekler de yer alır.

  Böbreklerden süzülen kan sonucu su, üre ve inorganik tuzlar bakımından zengin bir sıvı elde edilir. İdrar olarak isimlendirilen bu sıvı idrar kesesinde birikir. İdrar kesesindeki idrar miktarı belli bir seviyeye ulaştığında birey tuvalete çıkma ihtiyacı duyar ve ihtiyacını giderir. Ancak bazı bireylerde çeşitli hastalıklar nedeniyle bahsi geçen süreç ideal bir şekilde işleyemeyebilir. Buna bağlı olarak da idrar kaçırma gibi sorunlar meydana gelebilir. Yazımızın devamında ‘’İdrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’TOT ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’TVT ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’İdrar kaçırma tipleri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul idrar kaçırma tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Mehmet Alicik ile iletişime geçebilirsiniz.

  İdrar Kaçırma Nedir?

  İdrar kaçırma, tıbbi dilinde “üriner inkontinans” olarak adlandırılır ve idrarın kişinin kontrolü dışında istemsiz olarak mesaneden dışarıya çıkması durumudur. Yani, idrarı tutma ve kontrol etme yeteneğindeki azalma sonucunda idrarın istem dışı bir şekilde gelmesi ve kaçması anlamına gelir. İdrar kaçırma sorununun pek çok tipi vardır. 

  İdrar Kaçırma Neden Olur?

  Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Pelvik tabanı meydana getiren kaslarda ve bağ dokularda zayıflama meydana gelmesi.
  • Zorlu doğumlar sonucu pelvik bölgedeki dokuların zayıflaması.
  • Menopoza bağlı bedende gerçekleşen değişimler.
  • Mesanenin aşırı aktif olmasına neden olan kas ve sinir hastalıkları.
  • Hormon bozukluğu.
  • Karın içi basınçta artışa neden olan etmenler.
  • İdrar yolu enfeksiyonları.
  • Mesane sarkması.
  • Mesane tümörleri.

  İdrar kaçırma nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?

  İdrar kaçırma tipleri arasında şunlar yer alır:

  • Stres tipi idrar kaçırma: Bu tip idrar kaçırma, karın içi basıncın aniden arttığı durumlarda, örneğin hapşırma, öksürme, gülme, ağır kaldırma gibi aktiviteler sırasında meydana gelir. Bu aktiviteler, mesane ve çevresinde basıncın artmasına neden olur ve buna bağlı olarak da idrar kaçırma meydana gelebilir. Genellikle mesanenin konumu ile ilgili sorunlar veya zayıflamış pelvik taban kasları nedeniyle ortaya çıkar.
  • Urge tipi idrar kaçırma: Bu tip idrar kaçırma, ani ve yoğun bir idrar hissi ile birlikte gelir ve kişi idrarı tutamadan ani bir şekilde idrar kaçırır. Mesanenin istemsiz kasılması sonucu oluşur ve genellikle mesane kaslarının aşırı aktif olması nedeniyle meydana gelir.
  • Karışık tip idrar kaçırma: Bu tip, stres ve urge tiplerinin bir kombinasyonudur, mix tip idrar kaçırma olarak da bilinir. Hem fiziksel aktivitelerle hem de ani tuvalete çıkma ihtiyacı ile ortaya çıkan idrar kaçırmaları içerir.
  • Taşma tipi idrar kaçırma: Bu tip idrar kaçırma, mesanenin dolu olduğu halde tamamen boşaltılamaması sonucu meydana gelir. Mesane, aşırı dolu olduğunda taşma tipi idrar kaçırma ortaya çıkar ve istemsiz idrar damlaları veya sürekli olarak az miktarda idrar kaçırma şeklinde olabilir. Bu durum genellikle prostat büyümesi, mesane tümörleri veya sinir sistemi hasarları gibi etmenler sebebiyle meydana gelir.

  İdrar kaçırma türleri bu şekilde sıralanabilir.

  İdrar Kaçırma Tedavisi Nedir?

  İdrar kaçırma tedavisi, yetişkin kadınlarda idrar kaçırma sorununa neden olan etmenlerin belirlenmesi ve bu etmenlerin, TOT ve TVT gibi gelişmiş operasyonlar ile ortadan kaldırılması için yapılan uygulamalardır. İdrar kaçırma sorunun en büyük nedeni mesanenin konumuyla ilgili sorunlar ve pelvik bölgedeki dokulardaki yıpranmalardır. Bahsi geçen operasyonlar ile bu gibi sorunları ortadan kaldırmak ve idrar kaçırma problemini tedavi etmek mümkündür. Ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi yaptırmak isteyen bireyler ise konu hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde bulunan Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi isimli yazımızı inceleyebilirler.

  İdrar Kaçırma Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  TOT ve TVT gibi uygulamalar genellikle 20 ila 30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.

  İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

  İdrar kaçırma tedavisi sırasında yaygın bir şekilde başvurulan üç temel yöntem vardır. Bunlar arasında TOT ameliyatı, TVT ameliyatı ve lazerle idrar kaçırma tedavisi yer almaktadır.

  TOT ve TVT Ameliyatları Nasıl Yapılır?

  TOT ameliyatı, genel anestezi veya spinal anestezi ile, ağrısız bir şekilde yapılmaktadır. Bu ameliyat sırasında vajina ön duvarına son derece küçük bir kesi atılmaktadır. Daha sonra ise bu kesi yolu ile hedef bölgeye, özel bir maddeden yapılmış meş (yama) yerleştirilmektedir. Bu uygulama sayesinde mesane ve üretra askılanmaktadır ve idrar kaçırma sorunu ortadan kaldırılmaktadır. TVT ameliyatı da TOT ameliyatı ile oldukça benzer bir şekilde yapılır. İki operasyon arasındaki en temel fark, cerrahın üretraya ulaşmak için seçtiği yoldur. 

  İstanbul İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul idrar kaçırma tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Mehmet Alicik ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button