Miyom Ameliyatı İstanbul

  Miyom ameliyatı İstanbul, düz kaslardan meydana gelen myometrium isimli rahim tabakasındaki miyomların alınması ve bireyin şikayetlerinin sonlandırılması amacıyla yapılan, özel bir cerrahi operasyondur. Dişi üreme sistemini meydana getiren organların önemli bir bölümü bedenin içerisinde yer alır. Bu da bu organların incelenmesini, dişi üreme sistemini ilgilendiren hastalıkların teşhis edilmesini ve cerrahi uygulamalar ile tedavi edilmelerini zorlaştırır. Ancak günümüzde, miyom gibi zararlı kitlelerin alınması için gerçekleştirilen pek çok cerrahi teknik bulunmaktadır. Genel olarak miyom ameliyatı ismiyle bilinen bu teknikler arasında laparoskopik miyom ameliyatı, açık miyom ameliyatı ve histeroskopik miyom ameliyatı gibi yöntemler bulunmaktadır.

  Bahsi geçen tekniklerden laparoskopik miyom ameliyatı ve histeroskopik miyom ameliyatı kapalı miyom ameliyatı olarak da bilinirler. Açık miyom ameliyatı ise tıp dilinde abdominal miyomektomi olarak isimlendirilir. Kapalı miyom ameliyatları, genel olarak açık miyom ameliyatına kıyasla daha hızlı ve güvenli bir iyileşme süreci vaat ederler. Yazımızın devamında ‘’Kapalı miyom ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Kapalı miyom ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Miyom ameliyatı tehlikeli mi?’’ ve ‘’Miyom ameliyatının riskleri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul miyom ameliyatı ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Alicik ile iletişime geçebilirsiniz.

  Miyom Ameliyatı Nedir?

  Miyom ameliyatı, farklı teknikler kullanılarak yapılabilen ve tıp dilinde miyomektomi olarak isimlendirilen, özel bir cerrahi uygulamadır. Bu uygulama genel olarak üç farklı teknikle yapılmaktadır. Bu tekniklerden ilki açık miyom ameliyatı veya abdominal miyomektomi ismiyle bilinir. İkincisi laparoskopik miyom ameliyatı, laparoskopik miyomektomi veya kapalı miyom ameliyatı olarak bilinir. Üçüncüsü ise genellikle küçük miyomların alınması için yapılan ve vajina içerisinden gerçekleştirilen histeroskopik miyom ameliyatıdır.

  Miyom Ameliyatı Neden Yapılır?

  Miyom ameliyatı, rahimde bulunan miyomların bölgedeki sağlıklı dokulara ve organlara zarar verilmeden alınması, böylece hastanın miyomlara bağlı deneyimlediği şikayetlerin ortadan kaldırılması için yapılır. Bu amaç doğrultusunda miyom ameliyatı, farklı ve modern teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir.

  Miyom Neden Olur?

  Miyomlar farklı sebeplerden ortaya çıkabilirler. Mesela östrojen hormonunun vücuttaki dengesi bozulduğunda miyomların ortaya çıkma riski artabilir. Aynı şekilde bireyin ailesinde rahminde miyom olan biri varsa bireyin de rahminde miyom görüşme riski fazladır. Bunun en önemli nedeni genetik faktörlerdir. Dolayısıyla anne ve kız kardeş gibi yakın akrabalarında miyom görülen bireylere, miyom belirtileri deneyimledikleri takdirde kesin teşhis için bir kadın hastalıkları uzmanı ile görüşmeleri tavsiye edilir.

  Miyom Belirtileri Nelerdir?

  Miyom belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Karın ağrısı.
  • Kasık bölgesinde ağrı hissi.
  • Adet kanamalarının düzeni, şiddeti veya miktarı ile ilgili problemler. Adet düzensizliği.
  • İdrar tutmakta zorlanma ve idrar yaparken ağrı hissi.
  • Sindirim sistemini etkileyen sorunlar.
  • Karın bölgesinde şişlik ve basınç hissi.
  • Gebe kalmakta güçlük çekmek, kısırlık.

  Miyom belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Miyom Ameliyatı Tehlikeli Mi?

  Miyom ameliyatı genel olarak tehlikeli bir operasyon değildir. Bu operasyon, kadın hastalıkları alanında gerçekleştirilen en yaygın cerrahi uygulamalardan biridir. Tüm cerrahi uygulamalar gibi bazı riskler taşısa da bu riskler, doktorun tecrübesi ve ideal bir ameliyathane ortamı ile önemli ölçüde azaltılmaktadır.

  Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Miyom ameliyatı, hastanın taleplerine ve ihtiyaçlarına göre farklı teknikler kullanılarak yapılabilir. Bu teknikler arasında, kapalı cerrahi teknikler olan laparoskopik miyom ameliyatı ve histeroskopik miyom ameliyatı vardır. Aynı şekilde açık ameliyat teknikleri ile yapılan abdominal miyomektomi ameliyatı da miyomların alınması için gerçekleştirilen yaygın operasyonlardan biridir. Genel olarak kapalı cerrahi tekniklerin, açık miyom ameliyatına kıyasla çok daha avantajlı ve konforlu bir tedavi süreci vardır.

  • Laparoskopik Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Laparoskopik miyom ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Bu operasyon sırasında hastanın göbek bölgesine üç adet kesi uygulanır. Laparoskopik miyom ameliyatında yapılan kesiler oldukça küçüktür ve boyutları 0,4 ila 1 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Bu kesilerden birinden, rahim bölgesine küçük bir kamera iletilir. Diğerlerinden ise cerrahi araçlar yerleştirilir. Böylece kameradan gelen anlık görüntü sayesinde miyoma ulaşılır ve miyom bulunduğu konumdan alınır. Laparoskopik miyom ameliyatının iyileşme süresi açık miyom ameliyatının iyileşme süresine göre daha kısa ve konforludur.

  • Açık Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Açık miyom ameliyatı da genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Bu operasyon sırasında karın bölgesine 10 santimetre civarında olan bir kesi uygulanır. Bu kesi ile önce rahme daha sonra ise miyoma ulaşılır ve miyom bulunduğu konumdan alınır. Son olarak da açılan kesi kapatılır ve ameliyat tamamlanmış olur.

  • Histeroskopik Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Histeroskopik miyom ameliyatı, diğer miyom ameliyatı tekniklerine kıyasla daha konforludur ve karın bölgesine hiçbir kesi uygulanmadan yapılmaktadır. Hastalar bu operasyon sırasında anestezi altında oldukları için ağrı hissetmezler. Doktor histeroskopi cihazının kamerası ile vajinadan giriş yapar ve bu kameradan gelen anlık görüntü ile miyomu tespit eder. Daha sonra ise miyomu bulunduğu konumdan çıkarır ve ameliyatı sonlandırır.

  Miyom Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Miyom ameliyatı genel anestezi ile yapılmışsa hasta bir gün hastanede misafir edilir. Daha sonra ise taburcu olur. Miyom ameliyatı yaptıran kadınlar genellikle 7 ila 10 gün içerisinde doktorlarının da önerisiyle kademeli olarak günlük hayatlarına dönebilirler. Ancak tam iyileşme birkaç ayı bulacaktır. Bu süre laparoskopik miyom ameliyatında ve histeroskopik miyom ameliyatında çok daha kısadır.

  İstanbul Miyom Ameliyatı Fiyatları 2024

  İstanbul miyom ameliyatı fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Alicik ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button