HPV Aşısı İstanbul

  HPV aşısı İstanbul, HPV enfeksiyonlarının önlenmesi ve HPV enfeksiyonlarına bağlı ortaya çıkan rahim ağzı kanseri, genital siğiller ve benzer sorunların engellenmesi için yapılan, koruyucu bir uygulamadır. Aşılar, ilk bulundukları zamandan bu yana çeşitli hastalıklara karşı insanların bağışıklık sistemlerini hazırlamış ve güçlendirmişlerdir. Bu sayede de geçmişte ölümcül olan pek çok hastalık, günümüzde tehlikeli olmaktan çok uzak hale gelmiştir. HPV virüsüne karşı geliştirilen aşı da kadınları ve erkekleri çeşitli kanser hastalıklarına karşı başarılı bir şekilde korumaktadır.

  Çünkü HPV isimli virüs kadınların rahim ağzı dokularında anormal hücre oluşumları meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu hücre oluşumları, zaman içerisinde kanserli bir yapı kazanma riski taşırlar. Öyle ki rahim ağzı kanseri olan bireylerin önemli bir çoğunluğu, HPV 16 ve HPV 18 gibi yüksek riskli HPV türleri taşımaktadır. Günümüzde HPV aşısı sayesinde bu yüksek riskli HPV türlerine karşı yüzde yüze yakın bir koruma edinmek mümkündür. Yazımızın devamında ‘’HPV aşısının faydaları nelerdir?’’, ‘’HPV aşısı kaç doz yapılır?’’, ‘’HPV aşısı erkeklere yapılır mı?’’ ve ‘’HPV aşısı kaç yaşına kadar yapılabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul HPV aşısı fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Mehmet Alicik ile iletişime geçebilirsiniz.

  HPV Aşısı Nedir?

  HPV aşısı, HPV virüsünün rahim ağzı kanserine ve genital siğillere neden olan pek çok türüne karşı koruma sağlayan, özel bir aşıdır. HPV aşısı, ulusal aşı programı kapsamında değildir. Yani bireyin, HPV aşısı olabilmek için aşıyı kendisinin satın alması gerekir. HPV aşısı kadınları, HPV kaynaklı rahim ağzı kanserine karşı önemli ölçüde korumaktadır. Bu yüzden çeşitli sivil toplum derneklerinin de çalışmaları sayesinde Sağlık Bakanlığı, HPV aşısını kadınlar için ücretsiz yapmaya yönelik çalışmalar yürütmektedir.

  HPV Aşısı Neden Yapılır?

  HPV aşısı genel olarak iki temel amaç doğrultusunda yapılır. Bunlardan ilki kadınları ve erkekleri, HPV’ye bağlı ortaya çıkan bazı kanser hastalıklarından korumaktır. Çünkü HPV’nin bazı türleri kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde ise penis kanseri gibi hastalıklara neden olabilmektedir. HPV aşısının bir diğer yapılma amacı ise bireyi, genital siğiller gibi lezyonlara karşı korumaktır. HPV aşısı, kişinin HPV enfeksiyonu geçirmesini önlediği gibi başkalarına bulaştırmasını da önler.

  HPV Aşısı Kaç Yaşında Yapılır?

  HPV aşısı 9 yaşından itibaren hem erkek çocuklarına hem de kız çocuklarına yapılabilir. HPV aşısı erkeklere 26 yaşına kadar uygulanabilmektedir. Günümüzde aşı üzerine yapılan çalışmalar aşının, 40 yaşın altındaki kadınlar için koruma sağlayabileceğini ortaya koymuştur. Ancak HPV aşısının her iki cinsiyet için de erken yaşlarda, henüz aktif bir cinsel yaşam edinilmemişken yapılması çok daha idealdir.

  HPV Aşısı Kaç Doz Yapılır?

  HPV aşısı 16 yaşından önce uygulandığında iki doz, 16 yaşından sonra üç doz şeklinde yapılmaktadır. 

  HPV Aşısı Kaç Ay Aralıkla Yapılır?

  HPV aşısının 1. dozu İstenildiği zaman yapılabilir. İkinci doz, ilk dozdan sonraki ikinci ayın sonunda yapılır. Üçüncü doz ise İlk dozdan sonraki altıncı ayın sonunda yapılır (0-2-6).

  HPV Aşısının Yararları ve Avantajları Nelerdir?

  HPV aşısının faydaları ve avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Kadınları serviks kanserine yani rahim ağzı kanserine karşı korur.
  • HPV enfeksiyonlarını önler.
  • Genital siğillere karşı koruma sağlar.
  • Erkeklerde HPV’ye bağlı gelişen penis kanseri, anal kanser ve boğaz kanseri gibi tehlikeli hastalıkları önler.
  • HPV’nin tüm tehlikeli türlerine karşı koruma sağlar.

  HPV aşısının avantajları ve faydaları bu şekilde sıralanabilir.

  HPV Aşısı Ağrılı Mı?

  HPV aşısı görece ağrısız bir şekilde yapılır. Aşı işlemi sırasında sinek ısırmasını andıran hafif bir ağrı hissedilebilir. Bu yüzden uygulama öncesinde bölgeye ağrı kesici krem uygulaması gibi işlemler yapılması gerekmez.

  HPV Aşısı Nasıl Yapılır?

  HPV aşısı son derece basit bir uygulama ile yapılır. HPV aşısı yapılırken ilk olarak omuz bölgesi özel bir solüsyon ile temizlenir. Daha sonra ise enjektör ile hafif bir şekilde aşı uygulaması yapılır. HPV aşısı yaptıranlara, bir gün kadar bölgeye su temas ettirmemeleri önerilir. Bunun haricinde günlük yaşamlarına devam edebilirler.

  İstanbul HPV Aşısı Fiyatları 2024

  İstanbul HPV aşısı fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Mehmet Alicik ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button